Montevideo - LINC Workshop 4

Venue

Salon Seminarios no.1, Facultad de Ciencias, Igua 4225, Montevideo [Google map]

Directions

  [Hotel Palladium (A), Meeting Venue (B), Airport (C)
    

Monday , 24th March, 2014

9:00-9:30

Welcome, aim and practical details (M. Barreiro and A. Fein)

9:30-10:30

Madeleine Renom – Universidad de la República, Uruguay Extreme climate events: a research challenge

10:30-11:00Coffee Break
11:00-12:00

Carolina Vera – Universidad de Buenoa Aires, Argentina, "Multi-scale variability of the climate nature in the Southern Hemisphere

 
12:00-13:00German Poveda – Universidad Nacional de Colombia The Amazon-Andes hydro-climatic system and the role of river channel networks in Amazonian floods” 
13:00-14:30Lunch break

    

14:30-15:05ESR12 Yang Wang (BIU) “Inferring Equatorial Oceanic Waves using Climate Network
15:10-15:45ESR1 Veronika Stolbova (PIK) "Precursor of El-Nino derived from SSH Network"
15:50-16:25ESR10 Victor Rodriguez (UIB) “Inferring hidden variables in complex networks
16:30-17:00Coffee break
17:00-17:35ESR9 J. Ignacio Deza (UPC) "Constructing climate networks: variability types, time scales and directionality"  (Prize winning poster at WCRP)
17:40-18:15ESR8 Verónica Martin Gomez (UR) “Complex Network Analysis of ocean's influence on spring-time rainfall variability over Southeastern South America

    

    


Tuesday , 25th March, 2014

9:00-9:35ESR7 Fernando Arizmendi (UR) “Evolution of atmospheric connectivity in the 20th century
9:40-10:15ESR6 Qingyi Feng (UU) "Deep ocean early warning signals of an Atlantic MOC collapse"
10:20-10:55ESR5 Giulio Tirabassi (UPC) "Interaction network based early-warning indicators of vegetation transitions"
11:00-11:30Coffee Break
11:30-12:05ESR11 Alexis Tantet (UU) "Atmospheric regimes identification using phase-networks"
12:10-12:45ESR3 Dong Zhou (BIU) Phase transition properties of coupled climate networks
    
12:50-14:20Lunch break

    

14:20-14:55ESR2 Enrico Ser Giacomi (UIB) Flow transport networks: from Mediterranean to North-Atlantic
15:00-15:35ESR4 Liubov Tupikina (PIK) Flow networks. Applications for Ocean currents
15:40-16:05Coffee Break
16:10-17:30Supervisory Board Meeting
17:45-20:00Recreational activity
21:00Dinner

    

    

Wednesday, 26th March, 2014

9:00-9:35ER3 Marc Segond (Ambrosys) “Genetic programming for ENSO event prediction”
9:40-10:15ER2 Hisham Ihshaish (VORtech) “Parallel software tools for the construction and analysis of complex networks
10:20-10:50Coffee Break
10:50-11:25ER1 Miguel Bermejo (CRA) Optimal estimation of heavy tail”
11:30-12:30Pablo Balenzuela - Universidad de Buenos Aires, Argentina   Modular organization in functional brain resting state networks” 
    
12:30-14:00Lunch break

    

14:00-15:00Matias Arim – Universidad de la República, Uruguay   “Between nodes idiosyncrasy and whole network structure: modularity shaping biodiversity structure and function” 
15:00-16:30Leopoldo Suescun + TarkioFilms  - Science Videos (Soft Skills Seminar)

Team