LINC Mid-Term Review, Potsdam

17 - 20th November 2013

Venue:  PIK, Potsdam, Germany

Address: Telegrafenberg, Michelson Building (A31) in the big cupola

[How to get there]  [logistics]   [Attendance list ]                        

 

Agenda

Sun 17 NovSocial Team Building Activity
13:00–16:00Excursion Potsdam (Neuer Garten: Marmorpalais and Schloss Cecilienhof)

 

Mon 18 Nov Mid Term Review
9:30–9:35Welcome – Jürgen Kurths (PIK)
9:35–9:45Introduction – Lucia Pacillo, P.O. (REA) + Cristina Masoller (Coordinator)
9:45–10:30Round Table introductions - Each P.I. presents his/her research team and describes its role within the network (5 mins /partner)
10:30–10:50Scientific and Training report - A presentation by the Coordinator on the scientific and training progress.
10:50–11:20Break
11:20–11:30Network and Management report - A presentation by the Coordinator on management progress.
11:3012:00ER Fellows Individual Reports

11:00   ER1:  Miguel Bermejo  (CRA)

11:10   ER2:  Hisham Ihshaish  (VORtech)

 11:20   ER3:  Marc Segond  (Ambrosys)
12:00–13:00ESR Fellows Individual Reports

11:30   ESR1:  fileadmin/UG_ADVANCED/Meetings/Mid-Term_Review_Potsdam_Nov_13/ESR1-Stolbova_ESR1.pdfVeronika Stolbova   (PIK)

11:40   ESR2:  Enrico Ser Giacomi (UIB)

11:50   ESR3:  Dong Zhou  (BIU)

12:00   ESR4:  Liubov Tupikina (PIK)

12:10   ESR5:  Giulio Tirabassi (UPC)

 12:20   ESR6:  Qingyi Feng (UU)
13:00–14:30Lunch
14:30–15:30ESR Fellows Individual Reports (continued)

14:00   ESR7:  Fernando Arizmendi   (UR)

14:10   ESR8:  Verónica Martín Gómez  (UR)

14:20  ESR9:  Juan Ignacio Deza (UPC)

14:30  ESR10: Victor Rodriguez (UIB)

14:40  ESR11:  Alexis Tantet (UU)

 14:50  ESR12:  Yang Wang (BIU)
15:30–16:00Break
16:00–17:00Meeting between REA representative(s) and LINC Fellows
17:00–18:00Open discussion and AOB (All)
19:00 – endDinner at the Russian Restaurant “Alexandrowka”

 

Tue 19 Nov 3d LINC Workshop
9:00–10:30Norbert Marwan “Recurrence plots for the analysis of complex systems”
10:30–11:00Break
11.00–12:30Martin Ciesielski “The excellent talk” Soft skill Seminar
12:30–14:00Lunch Break
14:00–15:30Supervisor Board Meeting [Agenda] [presentation]
15:30–16:00Break
16:00–18:00Poster Session with contributions from all LINC-Groups 


ER1:  Miguel Bermejo  (CRA) 

ER2:  Hisham Ihshaish  (VORtech)

 ER3:  Marc Segond  (Ambrosys)

ESR1:  Veronika Stolbova   (PIK)

ESR2:  Enrico Ser Giacomi (UIB)

ESR3:  Dong Zhou  (BIU)

ESR4:  Liubov Tupikina (PIK)

ESR5:  Giulio Tirabassi (UPC)

 ESR6:  Qingyi Feng (UU)

ESR7:  Fernando Arizmendi   (UR)

ESR8:  Verónica Martín Gómez  (UR)

ESR9:  Juan Ignacio Deza (UPC)

ESR10: Victor Rodriguez (UIB)

ESR11:  Alexis Tantet (UU)

 ESR12:  Yang Wang (BIU)


18:00–19:30TBD

 

Wed 20 Nov 3d LINC Workshop (continued)
9:00–10:30Inmaculada Leyva "Explosive Synchronization in Complex Networks"
10:30–11:00Break
11:00–12:30Wolfgang Lucht “Earth System Analysis”
12:30–13:00Final Discussions
13:00–14:30Lunch

 

 

 Group photo: