2nd LINC School, 21-30 April 2013, The Netherlands

Project LINC (Learning about Interactive Networks in Climate)

For more information and registration to the event, visit the dedicated web pages of LINC School 2.  Registration page here.

Flyer: Download the LINC School 2 Brochure

Local Organisers: Kendra Ng, Henk Dijkstra, UU, Utrecht (Netherlands)

Venue: Kontakt der Kontinenten, Soesterberg, The Netherlands.
Directions:  How to get there

 

Agenda 

 

SUNDAY April 21 

18:00-20:00   Arrival of participants and registration 

20:30  dinner 

 

MONDAY April 22 

9:00 - 9:30     Welcome and practical details (Kendra Ng, Henk Dijkstra) 

9:30 - 11:00   G. Lohmann: Fluid dynamics of the climate system

11:00-11:30   coffee/tea 

11:30-13:00   G. Lohmann: Climate variability  (continued)

13:00-15:00  lunch  

15:00-18:00   exercises:  Fluid & Climate Models (Gerrit Lohmann) 

19:00  Welcome reception + dinner 

 

TUESDAY April 23 

09.00-10.30   Marc Segond: Introduction to Machine Learning        

10:30-11:00   coffee/tea 

11:00-12.30   J. Dijkzeul/Hisham Ihshaish: Computational issues in network analysis         

12:30-14:30  lunch  

14:30-17:00   exercises: Network Computations (Johan Dijkzeul/Hisham Ihshaish)

17:30-18:30   research lecture, Avi Gozolchiani:  The dynamical climate network, its major centroids, and their close relation to the ENSO cycle

19:00  dinner 

 

WEDNESDAY April 24 

09.00- 10.30   E. Hernandez-Garcia: Anticipating climatic tipping points and regime shifts  

10:30-11:00   coffee/tea   

11:00-12:30  C. Masoller: Introduction to symbolic time series analysis applied to climatological data (Part IPart II

12:30-14:00  lunch  

14:00-22:00   excursion bicycle tour + dinner in Kinderdijk 

 

THURSDAY April 25 

09:00- 10:30   lecture M.  Barreiro: Low frequency atmospheric variability   

10:30-11.00    coffee/tea     

11:00-11:30    Presentation - ITARS (ITN) project: Sarah Henkel

11:30              start - workshop student presentations (chair Henk Dijkstra)

       11:30-11:45: ESR1 - Veronika Stolbova

       11:45-12:00: ESR2 - Enrico Ser Giacomi

       12:00-12:15: ESR3 - Dong Zhou

       12:15-12:30: ESR4 - Liubov Tupikina

12:30-14:00  lunch  

14:00-16:00  LINC Board meeting

        14:00 - UPC Introduction + progress report 

        14:10 - UIB progress report (training and dissemination)

        14:20 - PIK progress report

        14:30 - BIU progress report

        14:40 - UU progress report

        14:50 - UR progress report

        15:00 - CRA progress report

        15:10 - VOR progress report

        15:20 - AMB progress report

        15:30 - Management issues (UPC) (mid-term review, workshop 2, cost-statements, dissemination)    

        15:45 - Open discussion

        

 

16:00-16.30    coffee/tea

16:30              workshop (continued) chair Henk Dijkstra

        16:30-16:45: ESR5 - Giulio Tirabassi

        16:45-17:00: ESR6 - Qingyi Feng

        17:00-17:15: ESR7 - Fernando Arizmendi

        17:15-17:30: ESR8 - Verónica Martín Gómez

        17:30-17:45: ESR9 - Juan Ignacio Deza 

        17:45-18:00: ESR10 - Victor Rodriguez

    18:00-18:15: coffee/tea  break  

        18:15-18:30: ESR11 - Alexis Tantet

        18:30-18:45: ESR12 - Yang Wang

        18:45-19:00: ES1 - Miguel Bermejo

        19:00-19:15: ER2 - Hisham Ihshaish 

        19:15-19:30: ER3 - Marc Segond

   

20:00  dinner 

21:30-23:00    special seminar: Prof. Arthur Petersen, PBL Netherlands Environmental Assessment Agency (outreach activity)   

  

FRIDAY April 26 

9:00- 10:30    lecture H Dijkstra: Physics of dominant patterns of climate variability            

10:30-11.00   coffee/tea     

11:00-12:30   lecture  M. Barreiro: Mechanisms of atmospheric low-frequency variability 

12:30-14:30  lunch  

14:30-15:30   Marta Sales Network Basics 

15:30-17:30   exercises:    Network Basics (Marta Sales)

17:30-18:00   coffee break

18:00-19:00   research lecture, Rob Bisseling (UU):  Graph partitioning algorithms  

19:00  dinner 

 

SATURDAY April 27 

7:00-22:00  FREE DAY 

               

SUNDAY April 28 

09:00-10:30   lecture Marta Sales: Global Network Analyisis   

10:30-11:00   coffee/tea 

11:00-12.30   exercises: Marta Sales

12:30-14:30  lunch  

14:30-17:30   exercises, Henk Dijkstra: Elementary Climate Data Analysis 

17:30-18:00   coffee/tea 

18:00-19:00   Jan Viebahn:  Critical transition analysis of the deterministic wind-driven ocean circulation

    

19:00  dinner 

 

MONDAY April 29 

09:00- 10:30  M. Mudelsee: Advanced Climate Data Analysis Part I       

10:30-11:00    coffee/tea 

11:00-12:30    M.  Mudelsee:  Advanced Climate Data Analysis Part II

12:30-14:30  lunch         

14:30-16:30    exercises 

16:30-17:00    coffee/tea 

17:00-19:00    excercises and discussion (continued) 

19:00  closure and dinner 

 

TUESDAY April 30 

09:00- 10:30   Breakfast and Departure      

 

Group photo- cycling outing 24 April

 

 

Present in spirit but not in body